Biblioteka

 

ROK SZKOLNY 2023/2024

Godziny pracy biblioteki

Poniedziałek 08:25-11:25
Wtorek 08:00- 08:50

12:10- 12:30

Środa 08:00- 08:50

09:35- 13:15

15:00- 16:00

Czwartek 09:35- 10:35
Piątek 08:00- 11:20
Ślubowanie przyszłych czytelników z klasy I, które odbyło się 1.06.2023 r. było dla naszych pierwszoklasistów ogromnym przeżyciem
A wszystko zaczęło się od pogadanki nauczyciela biblioteki , z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie doskonale. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.
Światowy Dzień Książki, znany również jako Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Międzynarodowy Dzień Książki, to święto przypadające co roku 23 kwietnia. Jest organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrony własności intelektualnej poprzez wykorzystywanie praw autorskich.
Walentynki z książką
Dziś uczniowie przynieśli do szkoły książki, które podbiły ich serca Wśród pozycji znalazły się przygody Mikołajka, Harrego Pottera, Ani z Zielonego Wzgórza oraz Adelki
Dorośli Siódemkowicze gustują z kolei w kryminałach, książkach o podróżach i klasyce
Akcja miała na celu propagowanie czytelnictwa, zachęcenie do sięgania po literaturę jako alternatywę dla spędzania czasu przed komputerem, smartfonem, w sieci.
Lubimy czytać
Dzięki realizacji w Naszej Szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa mieliśmy przyjemność dziś gościć autora książek dla dzieci Pana Artura Maciaka, który przybliżył uczniom klasy trzeciej tajniki swojej twórczości pisarskiej, ale również tej detektywistycznej jaką przedstawia w swoich książkach
10 listopada w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa 3 będzie mogła uczestniczyć w warsztatach z autorami książki „ Odlotowa Sąsiedzka Agencja Detektywistyczna” Państwem Maciak. W ramach zapoznania uczniów z lekturą wczoraj usiedliśmy w bibliotece i przeczytaliśmy wspólnie fragment pierwszej części powyższej książki.
Każdy uczeń naszej szkoły ma możliwość zakupu jednej z dwóch części lub obu opowiadań w naszej bibliotece. Cześć pierwsza „ Na tropie przemytników zwierząt” to koszt 13,90 zł, cześć druga „ Czarna plama” 16,90 zł. Podczas wizyty autorów każdy może poprosić o autograf i dedykacje pisarzy
Zapraszam do biblioteki
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.
w Siódemce Noc Bibliotek świętowaliśmy właśnie dziś! W ramach akcji uczniowie obejrzeli film “Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”. Następnie dzieci wykonały ilustracje do filmu.
Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, że dzięki hojności uczniów klasy VII i ich rodziców nasza biblioteka wzbogaciła się o cztery bestselerowe pozycje dla młodzieży. Dziękujemy
                    Akcja w bibliotece Siódemki
Firma Kinder znana ze słodkości ogłosiła akcję, dzięki której biblioteki szkolne i inne mogą otrzymać książki
Co powinniśmy zrobić, by książeczki otrzymać?
A otóż to zbierać opakowania po „Kinder mlecznej kanapce”. Za każde uzbierane 15 opakowań możemy otrzymać książkę Michała Rusinka wydaną w ramach akcji „Przerwa na wspólne czytanie”.
Myślicie, że może nam się udać?
Na opakowania, w każdej ilości , czekamy w bibliotece szkolnej
Akcja start!!!!!!
Info w linku poniżej

 

 

 

 

Rok szkolny 2020/2021

Od poniedziałku 09.11.2020 r. biblioteka szkolna będzie prowadzić dyżur dla uczniów oddziału zero w godzinach 12:00-13:30.

Sylwia Gordel

   Mamy dla Was świąteczną niespodziankę!
17 grudnia o godzinie 17.00 zapraszamy na spotkanie online z Grzegorzem Kasdepke, jednym z najchętniej czytanych polskich pisarzy dla dzieci Na pewno znacie przygody Detektywa Pozytywki, Kubę i Bubę, „Co to znaczy… 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”, „Z piaskownicy w świat”, „Czarownice są wśród nas” i inne jego książki.
Spotkanie w świątecznym (choć nie tylko) klimacie poprowadzi Barbara Gawryluk, autorka książek, dziennikarka i tłumaczka, którą na pewno znacie z tłumaczenia książek “Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. “
Goście porozmawiają między innymi o świątecznej książce „Rózga” – niezwykłym i wzruszającym opowiadaniu o dziecięcych marzeniach i ich spełnianiu nieraz okupionym wyrzeczeniami.
Spotkanie będzie można obejrzeć od 17.12.2020 do 27.12.2020 na Facebooku Powiatowej Biblioteki Publicznej i Powiatowej Instytucji Kultury oraz na YouTube.
Już dziś zapraszam!
Biblioteka poleca
Mamy dziś dla Was niespodziankę czyli kalendarz adwentowy. Codziennie aktywny będzie jeden prezent z cytatem i niespodzianką. Zobacz koniecznie
Kalendarz adwentowy by IwoRa on Genially
Biblioteka poleca
Dzień dobry! Zapraszamy do nieco nietypowej zabawy na Andrzejki
Krzyżówka o znanych Andrzejach.
Kratki ponumerowane od 1 do 6 utworzą rozwiązanie: nazwisko jeszcze jednego Andrzeja – postaci literackiej.
Miłej zabawy.

Biblioteka szkolna jest dostępna codziennie, dla wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców, pracowników administracji i absolwentów szkoły.

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI

PONIEDZIAŁEK    08:25- 08:55  i  09:50- 13:00

WTOREK          09:00- 09:40  i  10:35-11:30

ŚRODA          08:35- 09:50  i  10:35-12:00

CZWARTEK       08:00- 11:40  i  12:25- 13:00

PIĄTEK                09:00- 11:45

Dodatkowe wytyczne odnośnie działalności biblioteki szkolnej w czasie epidemii COVID- 19

  1. Z biblioteki mogą korzystać tylko czytelnicy zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej, którzy nie przebywają w kwarantannie lub izolacji.
  2. Biblioteka będzie czynna w wyznaczonym czasie dla czytelnika.
  3. Czytelnik odwiedzający bibliotekę zobowiązany jest do założenia maseczki lub innej osłony ust i nosa, oraz zdezynfekowania rąk przed wejściem.
  4. W bibliotece mogą przebywać jednocześnie dwie osoby, utrzymujące odpowiedni dystans od siebie i nauczyciela bibliotekarza (min. 1,5 m).
  5. Nauczyciel bibliotekarz w czasie wizyty czytelnika nosi maseczkę lub inną ochronę ust i nosa, dezynfekuje dłonie po każdym kontakcie ze zwróconymi książkami.
  6. Po każdorazowym zwrocie książek blat biblioteczny jest dezynfekowany.
  7. Nie realizuje się wypożyczeni na zasadzie wolnego dostępu do księgozbioru.

Zwroty książek:

  1. Czytelnik dokonujący zwrotu książek oprócz ochrony ust i nosa powinien posiadać rękawiczki.
  2. Zwrócone książki, odkładane są w specjalnie przygotowane miejsce, z oznaczoną datą zwrotu, podlegają 72 godzinnej kwarantannie.
  3. Po upływie 72 godzinnej kwarantanny książki włączane są do obiegu.
  4. Zwrócone książki nie są dezynfekowane  środkami  zawierającymi detergenty, alkohol  oraz nie są ozonowane ani naświetlane lampami UV ze względu na szkodliwość na materiały celulozowe.

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2019/2020

   W baśniowym świecie H.Ch.Andersena

Konkurs czytelniczy w MiPBP Filia nr 2 w Zawierciu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który przypada 2 kwietnia, MiPBP Filia 2 ogłosiła konkurs pt. „Ilustracja do baśni Hansa Christiana Andersena”. Zadanie polegało na zaprezentowaniu ulubionego utworu duńskiego pisarza i poety, najbardziej znanego ze swej twórczości baśniopisarskiej.

W czytelniczo-plastycznych zmaganiach zostały wyróżnione prace uczniów „Siódemki”, Julii P. i Alicji L.

Podczas oceniania kompozycji Jury brało pod uwagę technikę wykonania pracy oraz  oryginalność, pomysłowość i estetykę.

Gratulujemy zwycięzcom i  zachęcamy do czytania!

 

   SIÓDEMKOWY „PAMIĘTNIK Z CZYTANIA”

Zbliża się zakończenie roku szkolnego, bardzo trudnego pod wieloma względami….

Uczniowie SP7 wykorzystali ten czas i spędzili go z książką. Dlatego postanowiliśmy utworzyć listę książek, które zostały przeczytane od marca. Daliśmy szansę książkom i podjęliśmy próbę, by z czytania  zrobić ZABAWĘ!

Co czytaliśmy?

 

Czarodziejka dla dzieci                                                          

Maria Konopnicka, Patronka Szkoły

Maria Konopnicka – ur.23.05.1842 w Suwałkach, zm. 08.10.1910 we Lwowie)

23.05.2020

   „Trzeba dzieciom dać serce, piękno i uśmiech, aby nauczyły się kochać ludzi i    wszystko, co je otacza”

Maria Kownacka

Już od lat dzieje bohaterów książek Marii Konopnickiej wzruszają kolejne pokolenia. Baśń poetycka „Na jagody”, wiersze, liryki, piosenki, opowieści poetyckie dla dzieci są ponad czasowy wydźwięk, a Maria Konopnicka w swoich utworach „nie przychodzi ani uczyć dzieci, ani też ich bawić, przychodzi śpiewać z nimi”.

Koleje losu Konopnickiej to przykład odwagi życiowej w trudnych okresie bez niepodległości. Poetka burzy schematy myślenia o roli kobiety, porusza serca wrażliwością, pokazuje gorzką prawdę o czasach i ludziach.  Pochyla się z uczuciem nad dzieckiem, jego drobnymi i dużymi dramatami, lecz nie tylko uczy i wychowuje, ale bawi i wzrusza, a także zmusza do chwili zastanowienia i przemyśleń.

Warto przypomnieć najpiękniejsze utwory tej przedstawicielki polskiej literatury.

Zapraszam do zabawy literackiej  – Czytamy utwory Marii Konopnickiej

  
     Z literaturą po drodze…

Zakończyły się czytelnicze zmagania w grze „Powieściowe poszukiwania”. Czy pytania były proste? Czy powieści zaproponowane do gry zaciekawiły uczestników? A może ktoś sam podjął próbę rozwiązywania konkursowych zagadnień?

Biblioteka szkolna ma nadzieję, że przygotowane zestawy pozwoliły Wam sięgnąć po książkę i spędzić interesujące chwile z tym, jakże już „wiekowym przedmiotem”, jakim jest książka.

          

 

   „Z książką na powitanie wiosny!”

Keith Houston, znawca historii pisma i typografii, określił książkę jako „najpotężniejszy przedmiot naszych czasów”, bo książka jest niezwykła, magiczna i zapewnia tyle wrażeń…

Akcja „Z książką na powitanie wiosny!” przyniosła interesujące rezultaty. Uczniowie z klas 5, 6 i 7 przysłali ciekawe, kolorowe kompozycje z książką. Przyjęli zaproszenie, by stać się … częścią wyobraźni pisarzy. Odpowiedzieli na pytanie, co może być ciekawego w książkach i jak książka może zainspirować do działania!

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji:  Z-książką-na-powitanie-wiosny_-pdf

 

 

Biblioteka szkolna zaprasza na quiz tematyczny

                   „Irlandia, kraj S.Becketta i J.Joyce’a”

Proszę otworzyć poniższe linki i wziąć udział w quizie. Zapraszam:)

„Irlandia, kraj 

Irlandia_-kraj(2)

Wirtualna przechadzka

Biblioteka zaprasza do wędrówki po Wawelu

https://wawel.krakow.pl/gra

 

 

 

 

Opowieści z obrazów  11.02.2020

Wtorkowe przedpołudnie siódmoklasiści spędzili w Filii nr 10 MiPBP. Warsztaty literacko-plastyczne pozwoliły młodzieży podjąć próbę poznania twórczości Fridy Kahlo, słynącej z autoportretów niezwykłej meksykańskiej malarki. Forma pracy, materiały zwróciły uwagę uczniów. Zmierzyli się z …. własnymi pomysłami! Początek prac był trudny, ale kiedy działania nad kompozycjami nabrały tempa… pojawił się zachwyt. Zauroczyła barwa, kreska, charakterystyczne dla najwybitniejszej przedstawicielki sztuki Meksyku.
Uczniowie mogli „bawić się” kolorem, emocjami, symbolem… Dostrzec podobieństwa i różnice między słowem a barwą, rolą emocji w sztuce…

Powstały niezwykłe prace… To był szczególny czas poświęcony… uczeniu się.

                                    

 

LITERACKA GRA

24 lutego rozpoczęła się czytelnicza rywalizacja „Powieściowe poszukiwania”. Do każdego utworu przygotowano po 8 pytań. Ponieważ zbliża się termin zakończenia literackich zmagań, przypominamy pytania, a na odpowiedzi czekamy pod adresem bbiblioteka7@poczta.fm do 26 marca.

LITERACKA GRA B

 

Spotkanie z pisarką

Piątkowe jesienne przedpołudnie było wyjątkowe… Uczniowie klasy 3 uczestniczyli w spotkaniu z autorką książek dla dzieci, Panią Joanną Wachowiak. Dzielnie wkroczyli w niezwykły świat  słów. Pisarka zabrała młodych i zaciekawionych czytelników  do krainy książkowych bohaterów, których stworzyła. Na dzieci czekały zabawne gry literackie z  elementami animacji, przesycone humorem, oraz wymagające spostrzegawczości i pamięci. Bo w czytaniu niezwykle ważna jest wyobraźnia, co podkreślała  autorka „Baby Blagi”.

To było piękne, pełne wrażeń spotkanie, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci. Czytając „Kota Kameleona” czy „Alę Babę”, będą wspominać rozmowy z pisarką.

Tak szybko minął czas przeznaczony na spotkanie, a przecież pozostało tyle pytań o książki, które jeszcze nie zostały zadane…

 

Zajrzyj do świata książki
Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych . W tym roku obchodzony pod hasłem „Wyobraź sobie…”.
Uczniowie stanęli przed zadaniem zaprojektowania plakatu zachęcającego do czytania! Klasa 6 przygotowała 3 plakaty!!!!! Nazywamy to zaangażowaniem w akcję promującą książkę. A wszystkich zapraszamy, by zajrzeli do świata książki.
Nauczycieli bibliotekarz, p. Jolanta Berlińska

 

 

 

 

Rok szkolny 2018/2019

Dzisiaj w szkolnej bibliotece odbył się Konkurs Pięknego Czytania w którym udział wzięli  reprezentanci klas I, II i IV SP7

Uczniowie czytali  wybrane fragmenty książek : Plastusiowy pamiętnik, Cukierku, ty łobuzie oraz wiersze Juliana Tuwima.

Wszyscy uczestnicy przygotowani byli bardzo dobrze, a zmagania ich oceniały Pani Teresa Dubel oraz bibliotekarz szkolny.

Rozstrzygniecie konkursu oraz rozdanie nagród i Dyplomów nastąpi na najbliższym apelu szkolnym.

Wszystkim uczestnikom gratuluję oraz dziękuję za zaangażowanie  Bibliotekarz szkolny

MARZEC

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ NA KIERMASZ KSIĄŻKI
ZAPEWNIAMY – DLA KAŻDEGO COŚ CIEKAWEGO:)

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W SZKOLNYM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM
“WIOSNA Z KSIĄŻKĄ” DLA KLAS V – VIII
SZCZEGÓŁY W REGULAMINIE KONKURSU
Organizator: bibliotekarz szkolny

Regulamin Szkolnego Konkursu Fotograficznego                                                                                           Wiosna z książką dla klas V – VIII
Cele konkursu: zwizualizowanie pasji czytania, popularyzacja czytania jako formy spędzania czasu wolnego upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki.
Warunki uczestnictwa w konkursie
Przedmiotem konkursu jest wykonanie zdjęcia, którego tematem przewodnim będzie książka lub czytanie w wiosennej scenerii.
Wywołane prace konkursowe ( 1 uczestnik – 1 fotografia) należy dostarczyć do biblioteki szkolnej w terminie do 4 kwietnia 2019r.
Format zdjęcia 15×21 lub większe
Ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się podczas apelu szkolnego.
Wszystkie prace konkursowe zostaną zaprezentowane na wystawie tematycznej w bibliotece szkolnej.

 

Co za dzień, wszędzie Mikołaje!! Zawitały nawet do szkolnej biblioteki SP7 na Mikołajkowe spotkanie z książką, a było ich tylu, że HO! HO! HO!  Było czytanie, rysowanie dużo zabawy i śmiechu.

 

Miejska Izba Muzealna – miejsce , które dzisiaj odwiedzili uczniowie kl.VII SP7 .
Obejrzeli zgromadzone i wyeksponowane pamiątki – dary mieszkańców miasta, związane z regionem zawierciańskim. Wysłuchali także z wielkim zainteresowaniem wykładu dr n. hum. M. Janeczka na temat ważnych wydarzeń i historii miasta Zawiercie. Na koniec krótka wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Duża przestrzeń i mnóstwo książek wywarło spore wrażenie na uczniach.
Organizator wyjścia – bibliotekarz szkolny

    

 

 

Uczniowie SP7 biorą udział w realizacji  projektów  edukacyjnych  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Efekty poznamy już niebawem.

 Tematy  projektów

KL.I  – ,,W świecie bajek i baśni’’

KL.II    –  “Moje bliskie i dalekie podróże “

KL.IV   –  ” Książka moim przyjacielem”

KL.V   –   “Z Legendą przez Polskę “

KL.VI  –    “Maria Konopnicka – Patronka szkoły”

KL.VII – „Zabytki i ciekawe miejsca Zawiercia i okolic”

KL.VIII – „Polscy Nobliści Literaccy”

Ważne wydarzenie w bibliotece szkolnej!!!
W środę uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Gościem spotkania była pani dyrektor oraz wychowawczyni klasy.
Podczas pierwszej części uroczystości dzieci miały okazję wykazać się wiadomościami o książkach a także rozwiązać zagadki związane z bohaterami bajek i baśni.
Następnie uczennice z kl.VII przeniosły zebranych do „Krainy Książek – gdzie mieszka książka bardzo stara, która chodzi w okularach”. Po obejrzeniu przedstawienia nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą przestrzegać zasad bibliotecznych oraz szanować książki.
Potem wszyscy zostali pasowani na pełnoprawnych czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom oraz zakładkę do książki.

Organizator uroczystości Bibliotekarz szkolny

DRODZY CZYTELNICY

Informuję iż biblioteka szkolna otrzymała już wszystkie zamówione książki w ramach przystąpienia SP7 do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3 „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.”  Księgozbiór został wzbogacony o 300 nowych książek.

                                                     

Dziś w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski wierszy naszej patronki Marii Konopnickiej. Na zaproszenie nasze odpowiedziało dziesięć zawierciańskich szkół i gościliśmy 27 przedstawicieli klas pierwszych , drugich oraz trzecich. Panie z Biblioteki Miejskiej i Pedagogicznej oraz Księgarni Edukacyjnej zaszczyciły nas i zgodziły się zasiąść w Jury konkursu . Dzieci z wielkim zaangażowaniem recytowały Stefka Burczymuchę, Pana Zielonkę, Tęczowego duszka czy Sposób na laleczkę. Po burzliwych obradach wybrano:
I miejsce przypadło uczennicy klasy IIb ze Szkoły Podstawowej nr 13; II miejsce zajęła uczennica klasy IIIa ze Szkoły Podstawowej nr 6; III miejsce zajęła uczennica klasy pierwszej naszej szkoły ( SP7). Jury wyróżniło jeszcze dwóch uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 (klasa II a) oraz Szkoły Podstawowej nr 3(klasa IIa). Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.
Dziękujemy bardzo wszystkim przybyłym uczestnikom oraz ich opiekunom. Mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłości w tak samo wspaniałej atmosferze.
Organizatorami konkursu były panie: Agnieszka Żelezik i Jolanta Brewka 🙂

Najmłodszych odwiedził Franklin… a kto to taki? Żółw… bohater serii książeczek opowiadających o małym zwierzaku, który przeżywa przygody ze swoimi przyjaciółmi: Misiem (najlepszy przyjaciel), Ślimakiem, Wydrą, Gąską, Lisem, Skunksem, Królikiem i Bobrem. Postać żółwia Franklina stworzyła kanadyjska pisarka dla dzieci Paulette Bourgeois. Spod jej pióra wyszło ponad ćwierć setki książeczek o Franklinie, ilustrowanych przez Brendę Clark. Wyjątkowego gościa zaprosiła do nas p. A. Żelezik, nauczyciel bibliotekarz.

 

Październik miesiącem bibliotek

 

 

Nasza społeczność szkolna włączyła się dzisiaj w akcję Głośnego Czytania. Uczniowie oddziału zerowego SP7 i ich panie wychowawczynie z zaciekawieniem słuchali czytanych przez uczennice z kl.VII  i panią bibliotekarkę Bajek Przedszkolaka oraz wesołych Przygód żółwia Franklina.

 

 

ODDZIAŁ ZEROWY W BIBLIOTECE
Dzisiaj uczniowie z oddziału zerowego wraz ze swoimi paniami przyszli z wizytą do szkolnej biblioteki. Dla wielu z nich były to pierwsze odwiedziny w tym miejscu, stąd też wizyta ta była dużą atrakcją.
Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z zasadami korzystania
z biblioteki jak i z księgozbiorem dla najmłodszych czytelników. Przygotowała pokaz literatury dziecięcej oraz ciekawe zagadki, na które dzieci odpowiadały bezbłędnie.
A na koniec nagroda – zakładka do książki.   Nauczyciel bibliotekarz – p. Agnieszka Żelezik

 

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Marii Konopnickiej w Zawierciu przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3
„Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych” i pozyskała 5 000 zł. na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej uwzględniając propozycje i sugestie uczniów.

Zasady realizacji zadań:

1. Zasięgnięcie opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego w sprawie zakupu książek
2. Podjęcie współpracy z bibliotekami publicznymi lub publicznymi bibliotekami pedagogicznymi, obejmujące:
a) planowanie zakupów książek :
b) wymiana informacji o imprezach promujących czytelnictwo:
3. Zorganizowanie w ciągu roku szkolnego co najmniej jednego wydarzenia promującego czytelnictwo z udziałem uczniów
4. Uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami
5. Zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej
6. Dostosowanie organizacji pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich.
7. Uwzględnienie potrzeb uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek

 

 

 

   SIÓDEMKA W MIEJSKIEJ GRZE LITERACKIEJ

Dzisiaj pięcioro uczniów ( 2 z klasy VII: Konrad D, Marcel M. i 3 z kl. VI: Wiktoria S., Wiktoria W. i Marcel F.) wraz z opiekunem- bibliotekarzem szkolnym wybrało się w ciekawą podróż w ramach  KULTjURALNEGO DNIA DZIECKA. Zespół wcielił się w rolę Literackich Podróżników wędrujących alejkami parku  z ważnym atrybutem podróży – mapą, szukając przygotowanych na tę okazję 5 stanowisk. Na każdym z nich zespół odpowiadał na pytania obowiązkowe i dodatkowe. Wiedza nagrodzona została punktami i ważnymi pieczątkami a wszystko to działo się pod presją czasu. Mimo to było wesoło i ciekawie. Przemierzając wyznaczoną  trasę  od STARTU do METY czyli stanowiska nr 6 w Bibliotece Miejskiej – Filii dla dzieci, spotkaliśmy wiele postaci z bajek.

BARDZO DZIĘKUJĘ MOIM WSPANIAŁYM PODRÓŻNIKOM!!!!

PRZYPOMINAM – 23 KWIETNIA

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Wspaniałe Recytatorki

13. 04 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zawierciu odbył się konkurs recytatorski – Historyjki Doroty Gellner. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice  z klasy I, wspaniale recytując wiersze obecnej na konkursie autorki.  Julia N., Natalia L., Zuzanna G. otrzymały wyróżnienie w konkursie (dyplomy i nagrody książkowe)  Dziękujemy Wam za wspaniałe reprezentowanie szkoły:)

KONKURS

Wczoraj w SP7 odbył się międzyklasowy konkurs czytelniczy ze znajomości wierszy Jana Brzechwy – zorganizowany przez bibliotekarza szkolnego.Udział w nim wzięło 9 uczniów: 3 z kl.IIIa, 4 z kl.IIIb oraz 2 z kl.I  Konkurs składał się z II etapów, w I etapie bezkonkurencyjna okazała się Zuzia G. uczennica z kl.I odpowiadając bezbłędnie na 23 pytania. II etap konkursu to praca zespołowa, w której uczniowie wykazali się znakomitą znajomością wierszy.

Wszystkim uczestnikom gratuluję i dziękuję za zaangażowanie. Nagrody i Dyplomy zostaną wręczona na najbliższym apelu szkolnym.

ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW LITERATURY
NA KOLEJNY KIERMASZ KSIĄŻEK

 

KONKURS BIBLIOTECZNY ROZSTRZYGNIĘTY !!!!  „MOJA PRZYGODA Z KUBUSIEM PUCHATKIEM”

Dyplomy i nagrody zostaną wręczone na najbliższym apelu szkolnym. Nagrodzonym gratuluję, a pozostałym
uczestnikom bardzo dziękuję. 
Bibliotekarz szkolny

 

 

Kałamarz i Piórko – druga część zajęć z kaligrafii

W kl.IIIA i IIIB odbyło się drugie spotkanie z gęsim piórem i kałamarzem. Uczniowie zostali małymi SKRYBAMI i przepisywali teksty terapeutyczne do bajek „Nieśmiały Kuba”, „Bajka o pszczelarzu” i „Mała pszczółka” przy pomocy atramenty i gęsiego pióra.
Pracy towarzyszyło skupienie i koncentracja. Nie obyło się bez kleksów i poplamionych rączek. Efekty pracy uczniów zobaczymy niebawem.
Zajęcia prowadził bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej

KONKURS (dla klas 0 –III)      18 STYCZNIA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ   KUBUSIA PUCHATKA.

BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA KONKURS NA ILUSTRACJĘ

„MOJA PRZYGODA Z KUBUSIEM PUCHATKIEM”

Pracę wykonaną dowolną techniką w formacie A4 należy oddać do wychowawcy klasy lub bibliotekarza szkolnego do 16 stycznia 2018r (WTOREK)
NAJLEPSZE PRACE ZOSTANĄ NAGRODZONE!!!

 

Dzisiaj uczniowie kl.III a i III b wraz z wychowawcami p. Teresą Dubel i p. Arturem Makarukiem uczestniczyli w zajęciach kaligrafii – Kałamarz i piórko prowadzonych przez bibliotekarkę z Biblioteki Pedagogicznej
w Zawierciu. Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość dokończenia ilustracji i podpisania jej własnym imieniem i nazwiskiem, a wszystko to przy użyciu tylko gęsiego pióra i atramentu. Humory wszystkim dopisywały mimo, że nie obyło się bez kleksów. Dla siódemkowiczów była to prawdziwa lekcja nie tylko kaligrafii ale cierpliwości, dokładności i precyzji.
Zajęcia zorganizował bibliotekarz SP7

  Spotkanie autorskie
Poniedziałkowe popołudnie uczniom Kl.IIIB i Kl.I upłynęło na ciekawym spotkaniu w Księgarni Edukacyjnej z Marcinem Pałaszem – autorem słuchowisk, pisarzem dla dzieci i młodzieży, twórcą najbardziej znanej serii książek dla dzieci „Sposób na Elfa” jak i wielu innych.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych dzieci pt.„Elf naszymi oczami”. Nie mogło więc zabraknąć i naszych. Oto dzieła plastyczne siódemkowiczów.

A na zakończenie autograf dla czytelników SP7:)
Naszym uczniom towarzyszyła p. Agnieszka Żelezik, nauczyciel bibliotekarz

 

    Biblioteka szkolna zaprasza miłośników komiksów oraz wielbicieli kotów do udziału w KONKURSIE!!!
Zadanie polega na wykonaniu pracy plastycznej w formie komiksu o tematyce związanej z przygodami Złego Kocurka – bohatera serii książek Nicka Bruela. Organizatorem konkursu jest Wydawnictwo Mamania.
Szczegółowych informacji udziela bibliotekarz szkolny, p. Agnieszka Żelezik:)

Rozstrzygnięte zostały konkursy plastyczne ogłoszone przez bibliotekarza szkolnego. Dyplomy i nagrody wręczono na Apelu szkolnym.

Zapraszamy na kolejny kiermasz książki:)

JAPOŃSKI PORANEK

W czwartkowy poranek do oddziału zerowego i kl.I SP7 zawitał teatrzyk – KAMISHIBAI. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem i dużą uwagą wysłuchały historii opowiedzianej za pomocą ilustracji pt. „Basia w bibliotece”.
Zajęcia poprowadziła bibliotekarka z Biblioteki Pedagogicznej w Zawierciu

UDANA WIZYTA
DZISIAJ BIBLIOTEKĘ ODWIEDZILI UCZNIOWIE ODDZIAŁU ZEROWEGO POD OPIEKĄ WYCHOWAWCY. ZAPOZNALI SIĘ Z KSIĘGOZBIOREM ORAZ REGULAMINEM BIBLIOTEKI SZKOLNEJ. NASTĘPNIE ROZWIĄZYWALI ZAGADKI LITERACKIE ODPOWIADAJĄC BEZBŁĘDNIE NA KAŻDE PYTANIE. BRAWO!!!!!!!!!! ZA TAKĄ WIEDZĘ NALEŻAŁA SIĘ NAGRODA – DYPLOM.
BYŁO CIEKAWIE I WESOŁO. DZIĘKUJĘ ZA ODWIEDZINY I ZAPRASZAM PONOWNIE.BIBLIOTEKARZ SP7

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

DOBRA WIADOMOŚĆ DLA CZYTELNIKÓW DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ DOTARLI OCZEKIWANI PRZEZ UCZNIÓW KL.IV KAJKO I KOKOSZ ORAZ MIKOŁAJEK.
WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH PRZYGODAMI BOHATERÓW LEKTUR ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI.

No i nadszedł 29 września – Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie oddziału zerowego , kl I oraz kl.IIIB SP7
z ogromnym zaciekawieniem słuchali głośno czytanych przez swoich starszych kolegów z kl.VII i panią bibliotekarkę fragmentów utworów i wierszy Janiny Porazińskiej. Najwięcej jednak emocji wzbudziły wśród słuchających przygody niesfornego kota o słodkim imieniu Cukierek

                                                        

SŁODKIE SPOTKANIE Z CUKIERKIEM…
W dniu 26.09.2017 r. siódemkowi trzecioklasiści wraz z wychowawcami p. Teresą Dubel, p. Arturem Makarukiem oraz nauczycielem bibliotekarzem p. Agnieszką Żelezik spędzili ciekawe przedpołudnie na spotkaniu z panem Waldemarem Cichoniem, autorem książek dla dzieci. Najbardziej znaną z jego książek jest seria o Cukierku – kocie jedynym w swoim rodzaju: zabawnym, niesfornym i niezwykłym.
Jeśli chcecie poznać wesołe przygody tego czworonoga to zapraszamy do biblioteki szkolnej! Mamy całą serię – oczywiście z dedykacją od autora dla czytelników Siódemki.

 

WAŻNE !!!
ROZSTRZYGNIĘTO SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY KLAS IV-VI BOHATEROWIE NASZYCH LEKTUR
ZWYCIĘZCY KTÓRYM GRATULUJĘ OTRZYMALI DYPLOMY
I NAGRODY. A WSZYSTKIM UCZESTNIKOM DZIĘKUJĘ ZA ZAANGAŻOWANIE.
BIBLIOTEKARZ SZKOLNY

„KTO CZYTA NIE BŁĄDZI”
W Regionalnym Konkursie Czytelniczym pod tym hasłem zorganizowanym przez gminę Żarki wzięły udział dwie uczennice z kl.VI i uczeń z kl.V
Kinga O. z kl.VI znalazła się w dwudziestce najlepszych uczestników otrzymując nagrodę książkową.
Za swój udział w zmaganiach konkursowych ze znajomości przygód Robinsona Kruzoe nagrodzeni książkami zostali również Marta B. i Marcel F.

CIEKAWE I WESOŁE POPOŁUDNIE

W środę 19 kwietnia uczennice z klasy II b i III a Szkoły Podstawowej NR 7 w Zawierciu z panią bibliotekarką spędziły naprawdę fajne popołudnie w Księgarni Edukacyjnej w Zawierciu, słuchając interesujących opowieści o tym co czytali gdy byli mali np. Pan Prezydent Miasta Zawiercie, Pani Poseł na Sejm RP czy inni zaproszeni goście na spotkanie Klubu Czytelniczego Fundacji Kultjura, w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich (23.04.2017). Było ciepło, wesoło i ciekawie ,a ci którzy nie przyszli niech żałują.

KIERMASZ 🙂
ZAPRASZAM WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ NA ORGANIZOWANY
PO RAZ CZWARTY KIERMASZ DLA KAŻDEGO COŚ CIEKAWEGO !!!
Książki pochodzą z KSIĘGARNI I HURTOWNI TANIEJ KSIĄŻKI TULISZKÓW. ZAPRASZAMY

2 KWIETNIA  – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto obchodzone co roku, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Uczniowie SP 7 z lekkim opóźnieniem, ale aktywnie włączyli się do świętowania i czytania w bibliotece szkolnej.

Wizyta II a i III a w Księgarni Edukacyjnej

KIERMASZ !

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK NA TRZECI JUŻ ORGANIZOWANY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ KIERMASZ KSIĄŻKI 🙂  ZAPEWNIAMY – DLA KAŻDEGO COŚ CIEKAWEGO !!!
Kiermasz jest organizowany we współpracy z Hurtownią i Księgarnią Taniej Książki – Tuliszków

Opiekun: mgr Agnieszka Żelezik, nauczyciel bibliotekarz

 

CIEKAWY PIĄTEK W SIÓDEMKOWEJ BIBLIOTECE 🙂

DZISIAJ W SZKOLNEJ BIBLIOTECE ŚWIĘTOWALIŚMY
DZIEŃ KOTA, KTÓRY W POLSCE OBCHODZONY JEST
OD 11 LAT. DLATEGO TEŻ DUŻO BYŁO CZYTANIA BAJEK I WIERSZY O KOTACH PRZEZ CZTERY KOTKI, A TAKŻE ZAGADEK
O NASZYCH MILUSIŃSKICH ZWIERZAKACH.
OPRÓCZ TEGO ZORGANIZOWANA ZOSTAŁA W BIBLIOTECE WYSTAWKA PRAC PLASTYCZNYCH DZIECI Z ODDZIAŁU ZEROWEGO PT. „MÓJ KOT, KOTECZEK”.

Obchody kociego dnia przygotowała p. Agnieszka Żelezik, nauczyciel bibliotekarz

 

 

 

 

 

 

 

KLUB CZYTELNICZY FUNDACJI KULTjURA oraz WYDAWNICTWO ZIELONA SOWA zapraszają wszystkie dzieci i ich rodziców na spotkanie z autorką książek ANIELĄ CHOLEWIŃSKĄ – SZKOLIK
Spotkanie odbędzie się 1.02.2017r. (środa)  o godz. 16.30 w Księgarni Edukacyjnej  w Zawierciu.

CIEKAWE SPOTKANIE
14.12.2016r. uczniowie klasy IIa wraz z wychowawcą i bibliotekarzem szkolnym wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej – Filii dla dzieci w Zawierciu na spotkanie z panią Zofią Stanecką, autorką świetnych książek dla dzieci. Znana i lubiana seria autorki to : Basia i biwak, Basia i przyjaciele czy Basia i Boże Narodzenie oraz wiele innych.
Mamy specjalny egzemplarz książki „ Basia i przyjaciele” z autografem i dedykacją dla czytelników biblioteki SP Nr7.

1

2 3 4 5 6 7

DLA KAŻDEGO COŚ CIEKAWEGO !!!
ZAPRASZAM WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻKI I CZYTANIA DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ NA KOLEJNY KIERMASZ KSIĄŻEK ZORGANIZOWANY WE WSPÓŁPRACY Z KSIĘGARNIĄ I HURTOWNIĄ TANIEJ KSIĄŻKI TULISZKÓW.
ZA UDZIAŁ W PIERWSZYM KIERMASZU OTRZYMALIŚMY ZAŚWIADCZENIE

1

 Działo się! Ho Ho Ho Ho !!!

Dziś w bibliotece szkolnej gościliśmy Mikołajkę, która przybyła do nas , by poczytać uczniom tym młodszym
jak i tym starszym przygody i legendy o Św. Mikołaju. Czytały także dzieci fragmenty Mikołajkowych i Bożonarodzeniowych opowieści.Na koniec podziękowały za odwiedziny pięknymi piosenkami. A gość w czerwonym kubraku z białą brodą rozdawał drobne prezenty.
Było dużo radości, zabawy i dziecięcego śmiechu.

1 2 3 4

Rozdanie nagród!!
24.11.2016 (czwartek) na apelu szkolnym wręczone zostały uczestnikom konkursów bibliotecznych Dyplomy i Wyróżnienia wraz z nagrodami. Wszystkie konkursowe prace można zobaczyć na wystawie w bibliotece szkolnej! Raz jeszcze wszystkim biorącym udział dziękuję i gratuluję.

1 2 3 4 5 6

9 listopada dla klas IIa i IIb oraz IIIa i IIIb zorganizowane zostały przez bibliotekarza szkolnego zajęcia z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai w ramach upowszechniania czytelnictwa pt.: „Jaś Czytalski w bibliotece – Jak powstaje książka”. Następnie prowadząca zajęcia pani z biblioteki pedagogicznej przygotowała dla uczniów kilka pytań i zagadek dotyczących książek. Wszystkie dzieci udzielały prawidłowych odpowiedzi, za które zostały nagrodzone specjalnymi zakładkami. Na koniec ciekawego spotkania zachęcałyśmy uczestników do napisania własnej książki, która znajdzie swoje specjalne miejsce w bibliotece szkolnej.

5 6 7 3

Dzisiaj w bibliotece szkolnej rozdane zostały dyplomy i nagrody uczniom oddziału przedszkolnego, którzy wzięli udział w zorganizowanym przez bibliotekę konkursie pt. „ Ulubiony bohater z bajki”. Dziękuję wszystkim uczestnikom oraz wychowawcy.

Drodzy uczniowie! Rozstrzygnięte zostały konkursy ogłoszone w pozostałych klasach. Wyniki zostaną ogłoszone wkrótce, a nagrody wręczone na najbliższym apelu szkolnym. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję i gratuluję wygranych.

9 101

2

 

1

5 6

6 5

2 1

3 2

2

W związku z realizacją  hasła  dotyczącego upowszechniania czytelnictwa i rozwijania kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży biblioteka szkolna przygotowała wystawkę tematyczną pt. „ Maria Konopnicka dzieciom oraz plakat promujący zalety czytania, kilka cytatów i złotych myśli na ten temat. Uczniowie biblioteka szkolna zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w akcji pod hasłem:

   „ Głośne czytanie przerw umilanie”

3

10

1 2 3 4 5 6 7 8 9

1 2 43  56 7

UDAŁO SIĘ !!!

Zakupiliśmy do biblioteki szkolnej poszukiwane i wyczekiwane przez Was książki

„ASIUNIA” I „JESIEŃ LIŚCIA JASIA”

Zapraszam do biblioteki – wypożyczania  i czytania nie tylko lektur.

2

3

1

 

 

 

 

 

Podstawę księgozbioru stanowi literatura dla dzieci i młodzieży oraz lektury dla klas I-VI. W czytelni znajduje się księgozbiór podręczny – encyklopedie, leksykony, kompendia, słowniki, albumy, atlasy, przewodniki, zbiory regionalne, z których uczniowie korzystają w czytelni. Dla rodziców i nauczycieli został wyodrębniony dział z literaturą psychologiczną, pedagogiczną i metodyczną. Biblioteka gromadzi także czasopisma dziecięce, młodzieżowe i pedagogiczne.
Pierwszy wpis do księgi inwentarzowej jest datowany 18.10.1957 r.

Wolny dostęp do półek uprzystępnia dużą część księgozbioru i ułatwia poszukiwania, umożliwia użytkownikowi informacji, jakim jest uczeń, bezpośredni kontakt ze zbiorami bibliotecznymi, pozwala na dowolny i nieskrępowany wybór materiałów, co pozwala na pełniejsze wykorzystania zbiorów bibliotecznych. Zbiory są sukcesywnie wzbogacane oraz uzupełniane nowymi pozycjami lekturowymi.

 

 

Biblioteka:

  • Przygotowuje uczniów do nabywania umiejętności samodzielnego wyszukiwania, selekcjonowania i gromadzenia informacji z różnych źródeł.
  • Organizuje wystawy, wyjścia edukacyjne, konkursy czytelnicze i krótkie formy czytelnicze ,,Przerwa na czytanie”.
  • Rozwija zainteresowania młodych ludzi, propaguje książkę i czytelnictwo.Przygotowuje uroczystości czytelnicze, których celem jest wspieranie czytelnictwa dziecięcego, promowanie i wdrażanie do systematycznego czytania, zwiększenia zainteresowania słowem drukowanym i historią książki oraz aktywizacja twórcza dzieci.


Do biblioteki zaglądają uczniowie nie tylko na przerwach – przychodzą przed i po zajęciach lekcyjnych. Jest to miejsce szczególnie cenione przez tych, którzy cenią sobie spokój i ciszę, a uciekają przed gwarem szkolnego korytarza.