Dzień języka migowego

Dzień języka migowego ✋
W Siódemce obchodziliśmy Dzień Języka Migowego. Była to okazja do rozmów o alternatywnych formach komunikacji, niepełnosprawności. Pedagog szkolny wraz z uczniami klasy III spróbował nauczyć się podstawowych zwrotów w języku migowym ☺ wyszło całkiem nieźle.

Święto to obchodzone od 1958 roku w ostatnią niedzielę września. Niedługo później dzień ten został rozszerzony do całego tygodnia. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi polityków, władz i społeczeństwa na osiągnięcia osób głuchych oraz na problemy, z jakimi na co dzień się spotykają.
Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych, z czego blisko 80% mieszka w krajach rozwijających się, gdzie zwykle nie mogą liczyć na odpowiednią opiekę medyczną i wsparcie socjalne. Ogromnym problemem jest również edukacja dzieci niesłyszących i ich przygotowanie do dorosłego życia. Dlatego tak ważna jest troska tzw. kulturę głuchych – określającą „zestaw wyuczonych zachowań i spostrzeżeń, które kształtują wartości i normy głuchych ludzi na podstawie podobnych lub wspólnie dzielonych doświadczeń.”