Dzień z książką

  W dniu dzisiejszym uczniowie klasy I oraz oddziału zerowego gościli w swoich progach niezwykłego gościa. Była nim pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Zawierciu, która przedstawiła naszym uczniom japońską sztukę przedstawiania literatury. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały, patrzyły,,, to była wspaniała lekcja, którą dla uczniów naszej szkoły zorganizowała p. Agnieszka Żelezik, nauczyciel bibliotekarz.

Łyk wiedzy….
Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, przed widownią pojawiają się następne ilustracje utrzymujące zainteresowanie w aurze niezwykłości i magii.
Opowiadania kamishibai mogą być zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne, a także wyrażać pedagogiczne podejście poprzez oparcie ich na takich wartościach, jak współpraca, miłość, przygoda, pomoc innym, odpowiedzialność, miłość do zwierząt, wytrwałość, współczucie, samoakceptacja, hojność.