Otwarta Firma – Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

II edycja projekt Otwarta Firma rok szkolny 2018/2019

13 listopada zainaugurowaliśmy projekt OTWARTA FIRMA. W tym tygodniu każda z klas odwiedzi firmę, instytucję lub spotka się z jej przedstawicielem. Tym samym młodzi ludzie poznają różne miejsca pracy, zawody. Koordynatorami projektu są: p. Wiola Zamora, p. Katarzyna Świderska, p. Artur Makaruk i p. Andrzej Kciuk

Uczniowie klasy IV odwiedzili Straż Pożarną. Zapoznali się z przestrzenią w jakiej pracują funkcjonariusze, ich sprzętem, plusami i minusami ich codziennej służby na rzecz drugiego człowieka.  Dziękujemy za możliwość spotkania. Klasie IV towarzyszyła p. Magdalena Mucha oraz p. Andrzej Kciuk.

 Klasę 5 odwiedził instruktor nauki jazdy, p. Tomasz Lekki. Uczniowie spotkanie z gościem rozpoczęli od znalezienia różnic między zwykłym samochodem, a tym uczącym kursantów. Poza tym wnikliwie poznali wnętrze auta i jego budowę. Rozmawialiśmy też o warunkach, które musi spełnić kandydat na kierowcę oraz zasadach bezpieczeństwa. Uczniów ciekawił też przebieg kursu oraz sam egzamin. Dziś każdy mógł usiąść w ELCE i choć przez chwilę poczuć się instruktorem lub uczniem. Dziękujemy SZKOLE NAUKI JAZDY MOBI

 Drugoklasiści gościli w progach szkoły przedstawicieli policji. Funkcjonariusze opowiedzieli uczniom o swojej pracy, służbie społeczeństwu. Nie zapomnieli także o przypomnieniu naszym najmłodszym zasad bezpieczeństwa. Dziękujemy za cenną lekcję:)

 A klasa VI była  poznać pracę poczty. Pani Małgorzata, która nas gościła, szczegółowo opowiedziała nam jak zorganizowana jest praca w oddziale poczty, jakie są rodzaje paczek, listów… wiedza niezwykle przydatna w codziennym życiu. Dziękujemy pięknie za cenną wiedzę!

 Tym razem odwiedziła nas pani weterynarz, która opowiedziała klasie pierwszej o swojej pracy. Emocji było całe mnóstwo! Gościowi bowiem towarzyszyło dwóch czworonożnych przyjaciół. Zobaczcie sami….

 Uczniowie klasy siódmej w ramach realizacji projektu otwarta firma oraz doradztwa zawodowego udali się na stacje diagnostyczną. Tam pan diagnosta zapoznał uczniów ze swoją pracą, pokazał jak pracuje się na urządzeniach znajdujących się na stacji, dokonał diagnostyki auta – pokazując uczniom krok po kroku elementy sprawdzane w samochodzie podczas badań technicznych. Siódmoklasiści uważnie słuchali wykładu specjalisty.
Dziękujemy STACJI DIAGNOSTYCZNEJ BOROWE POLE za gościnę i przekazaną wiedzę.

  Uczniów klasy ósmej w ramach projektu Otwarta Firma oraz doradztwa zawodowego odwiedził pan Piotr Galas, który na codzień pracuje (tu uwaga trudna nazwa) na stanowisku Wintel Senior IT Specialist, Subject Matter Expert and Lead system Engineera… dla laików… pan Piotr jest informatykiem. Jego głównym zadaniem w firmie, w której pracuje jest projektowanie i wdrażanie rozwiązań Microsoft i VMware typu enterprise. Pan Piotr przybliżył uczniom swoją pracę, opowiedział o plusach i minusach wykonywanego zawodu, odpowiadał na liczne  pytania zainteresowanych.Dziękujemy za odwiedziny i przekazaną wiedzę!

 

Na zakończenie tygodnia spotkań z rożnymi zawodami i firmami odwiedziliśmy (klasa VIII) Instytut Zdrowia i Urody CLLEO w Zawierciu. Jest to miejsce szczególne na mapie naszego miasta – w jednym miejscu bowiem liczna kadra specjalistów, która dba o zdrowie, wygląd i dobre samopoczucie klienta.
Profil firmy ósmoklasistom przedstawiła sama właścicielka firmy, p. Aneta Polewczak. Wyżej wymieniona opowiedziała uczniom o swoim zamiłowaniu do zawodu, początkach istnienia jej firmy, latach pracy i nauce, która zaowocowała stworzeniem Instytutu. Młodzież miała również możliwość obejrzenia gabinetów specjalistycznymi, poznania urządzeń stosowanych w tej dziedzinie.
Szkoła Podstawowa nr 7 w Zawierciu dziękuje za spotkanie i cenną wiedzę przekazana w trakcie spotkania.

Otwarta Firma –  Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Honorowy patronat Ministerstwa Rozwoju

4

 

W tym roku Nasza Szkoła przystąpiła do programu Otwarta Firma – Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Począwszy od miesiąca listopada mamy zamiar pokazać uczniom różne przedsiębiorstwa w Zawierciu. Uczestnikami programu są uczniowie Naszej Szkoły. Celem programu jest wzbogacenie oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej oraz nawiązanie nowych kontaktów w środowisku lokalnym.

W czwartek, 17 XI 2016 r. w klasie III”b” w Szkole Podstawowej nr 7 w Zawierciu, w ramach realizacji projektu Otwarta Firma – Światowy Tydzień Przedsiębiorczości gościem była pani weterynarz Magdalena Starszyk.
Podczas spotkania Pani doktor opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca oraz uświadomiła, że zwierzęta, tak jak ludzie też chorują. Omówione zostały zasady choroby międzygatunkowej zwierząt, a mianowicie wścieklizny, prawidłowego żywienia, zabawy pupili, oraz w jaki sposób należy dbać o ich higienę. Przypomniała również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami. Uczniom bardzo podobała się ta lekcja o zwierzakach, brali aktywny udział w spotkaniu zadając mnóstwo pytań na tematy związane z ich podopiecznymi.

5

42

13

18 listopada klasa IV wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Hilgartner oraz p. Magdaleną Muchą miała możliwość poznania bliżej zawodu policjanta. W tym celu odbyli wycieczkę na Komendę Powiatową Policji w Zawierciu. Uczniów oprowadzała p. Marta Wnuk, która przybliżyła im zawód policjanta. Zwiedziliśmy Wydział Prewencji, Wydział Drogowy, salę odpraw, salę zatrzymań, siłownię oraz salę sportową. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia z bliska akcesoriów policyjnych oraz przymierzenia niektórych z nich. Na koniec zwiedzania każdy uczeń otrzymał opaskę odblaskową.Uczniowie mieli dużo zabawy podczas zwiedzania ale również poznali wiele tajników zawodu policjanta:)

3111 25 28

36 35 34 21

9 627 38

16 listopada klasa III wraz wychowawcą p. Grażyną Bielawska oraz koordynatorem projektu, p. Kasią Świderska udała się do Hotelu Zawiercie. Młodzi ludzie poznali Hotel od kuchni – dosłownie i w przenośni. Dzieci miały możliwość poznać zawód recepcjonisty,kucharza, kelnera,masażysty,rehabilitanta,pokojowych,sprzątaczki,ratownika na basenie,managera hotelu.Wszystkie świetnie się bawiły.Na koniec miały niespodziankę-mogły rozegrać zawody drużynowe w kręglach.Tajniki wiedzy o hotelarstwie uczniowie poznali dzięki wspaniałemu przewodnikowi, który o tej dziedzinie wie chyba najwięcej:)

7 6 5 3 12 4

20161116_100538 20161116_101105 20161116_101145 20161116_101151 20161116_101829 20161116_102728 20161116_103240 20161116_104226 20161116_105034

Kolejna wyprawa w ramach projektu –  wycieczka do Huty Szkła w Zawierciu, która odbyła się w dniu 15 listopada.
Podczas zwiedzania uczniowie klasy piątej dowiedzieli się jak produkuje się piękne i znane na całym świecie zawierciańskie kryształy. Zobaczyli i spróbowali tej ciężkiej pracy: przygotowali szklanki do ręcznego zdobienia.
Piątoklasistów zainteresował dział kontroli jakości kryształów wysyłanych do Japonii, Wielkiej Brytanii czy Francji. Tam właśnie oczarowani dźwiękiem kryształowych dzwonków, szybko pędzli do sklepu firmowego, aby je kupić.
Duże zainteresowanie wzbudziła historia Huty przedstawiona w muzeum, które mieści się na terenie zakładu. Wycieczka była bardzo udana a wszystko dzięki wspaniałemu przewodnikowi, któremu serdecznie dziękujemy. Uczniom towarzyszyli: p. Jolanta Brewka oraz p. Artur Makaruk

20 19 18 16 17 15 13 14 12 11 10 9 8 6 7 5 4 3 2 1

Projekt 🙂 My i przedsiębiorczość!
W poniedziałek 14 listopada uczniowie klas II wybrali się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu. Dzięki życzliwości strażaków dzieci obejrzały samochody, sprzęt strażacki oraz zwiedziły część budynku straży. Miały również okazję zobaczyć jak wygląda próbny alarm oraz sprzęt, którego używają w trudnych warunkach. Dzieciaki zasypały strażaków serią pytań a tym samym dowiedziały się jak bardzo ciężką i odpowiedzialną pracę wykonują . Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. A oto nasze wspomnienia w relacji foto…

1 2 3 4 5 6 7 8 10 11 12 13