23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony w 2001 roku przez Ministerstwo Zdrowia w celu upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.
➡️ W dniu wczorajszym uczniowie klas 6 i 7 zgłębili wiedzę na temat depresji, dowiedzieli się też, gdzie można znaleźć pomoc w sytuacji kryzysowej.
➡️ Czym jest depresja i jak ją rozpoznać?

Depresja to choroba charakteryzująca się występowaniem zaburzeń nastroju, np.: utrzymujący się smutek, przygnębienie, apatia, utrata zainteresowania, nadmierna drażliwość, wybuchy gniewu czy utrata zdolności odczuwania przyjemności, które utrzymują się przez dłuższy czas i utrudniają lub uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Warto podkreślić, że smutek odczuwany z powodu niepowodzenia, straty czy żałoby nie jest depresją o ile nie jest trwały, a osoba jest w stanie odczuwać przyjemność i podejmować dotychczasowe aktywności.
➡️Depresja jest chorobą taką samą jak nadciśnienie czy cukrzyca i nie można jej bagatelizować, gdyż jest chorobą ciężką i przewlekłą. W jej leczeniu wykorzystuje się zarówno psychoterapię, jak i farmakoterapię. Nowoczesne leki antydepresyjne są skutecznie i przy tym bezpieczne. W leczeniu ważne jest również wsparcie i zrozumienie najbliższych.